Które książki warto przeczytać w ciąży?
Niedawno przygotowałam wpis o rzetelnych internetowych źródłach informacji dotyczących ciąży i opieki nad maluszkiem (KLIK). Dziś chciałabym podzielić się z Wami ciekawymi pozycjami książkowymi, do których warto zajrzeć. W końcu nie ma to jak uporządkowana książkowa wiedza! Większość z wymienionych książek mam na półce i mogę je z czystym sumieniem polecić.
W księgarniach dostępna jest cała masa książek o ciąży, porodzie i opiece nad dzieckiem. Nie wszystkie przekazują jednak aktualne i zgodne z obecnym stanem wiedzy informacje. Nie warto kupować tego typu książek przypadkowo, bo ich lektura może okazać się stratą czasu — przekazywane informacje mogą nie być dostosowane do polskich realiów, a w niektórych (na szczęście rzadkich) przypadkach mogą wręcz wprowadzać w błąd…
Będąc w ciąży i opiekując się nowonarodzonym synkiem przeczytałam kilkanaście książek, a te opisane poniżej najbardziej zapadły mi w pamięć. Mam nadzieję, że lista pomoże Wam w podjęciu decyzji o zakupie niektórych z nich. Miłej lektury!
PS. Po kliknięciu na zdjęcie każdej z książek traficie na Ceneo lub stronę wydawcy.
„Encyklopedie” autorstwa Heidi Murkoff
Książki „W oczekiwaniu na dziecko” oraz „Pierwszy rok życia dziecka” napisane przez Amerykankę Heidi Murkoff to istna encyklopedia ciążowo-niemowlęca. Mają kilkaset stron (są czarno-białe) i poruszają właściwie wszystkie tematy, jakie tylko mogą Wam przyjść do głowy w kwestii ciąży i opieki nad dzieckiem. Musicie się jednak liczyć z tym, że nie uda się ich „przełknąć” w jeden wieczór. Warto przeczytać (albo choćby przejrzeć) co miesiąc jeden rozdział dotyczący aktualnego etapu ciąży lub rozwoju dziecka. Na pewno będziecie miały wtedy pewność, że nic Wam nie umknie.
Seria rodzicielska wydawnictwa Natuli
Kolejne książki warte uwagi pochodzą z serii rodzicielskiej wydawnictwa Natuli. Szczegółowo, wyczerpująco i w bardzo uporządkowany sposób opisują wybrane tematy, takie jak poród (naturalny i cesarskie cięcie), karmienie piersią i wychowanie maluszka od pierwszych miesięcy jego życia.
Jeśli chcecie naprawdę świadomie przejść przez poród naturalny, to książka o tym tytule powinna być dla Was absolutnym niezbędnikiem, który pozwoli Wam na zebranie naprawdę szerokiej wiedzy. Jeśli z kolei czeka Was planowa cesarka, to książka o cesarskim cięciu okaże się niezwykle pomocna. Zdecydowanie warto mieć również pod ręką książkę o karmieniu piersią, bo na początku mlecznej drogi pojawia się zwykle cała masa pytań. W przypadku poważniejszych wątpliwości należy oczywiście skontaktować się z doradcą laktacyjnym, ale na podstawowe pytania możecie znaleźć odpowiedzi w książce. Ciekawą lekturą jest też pozycja „Jak zrozumieć małe dziecko”, która pomoże Wam w zrozumieniu potrzeb Waszego maluszka i stawianiu pierwszych kroków w jego wychowaniu.
Książki położnej Izabeli Dembińskiej
Jeśli preferujecie nieco lżejszą i przystępniejszą lekturę, to świetnym wyborem będą książki położnej Izabeli Dembińskiej. Położna dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a wszystko opatrzone jest przyjemną dla oka szatą graficzną. Każdą z poniższych książek można przeczytać w jeden dłuższy wieczór i uzyskać naprawdę wartościowe i przejrzyste informacje z pierwszej ręki.
Projekt „Mamy dla Mamy”
Stosunkowo nową i ciekawą pozycją są dwie książki o ciąży i macierzyństwie napisane przez dużą grupę doświadczonych mam i jednocześnie specjalistek w różnych dziedzinach. Autorkami są Polki, dzięki czemu książki opisują nasze polskie realia, a dodatkowo są regularnie aktualizowane. W sprzedaży wyłącznie przez internet.
Dodatkowe propozycje
Poniżej znajdziecie jeszcze trzy dodatkowe pozycje książkowe, na które warto rzucić okiem.
- Jeśli poważnie rozważacie poród domowy albo jesteście po prostu zainteresowane maksymalnie naturalnym i świadomym podejściem do porodu, to ciekawą lekturą będzie dla Was książka „Urodzić razem i naturalnie”. Napisała ją położna Irena Chołuj — pionierka porodów domowych w Polsce. Jest to naprawdę wartościowa pozycja i opisuje wiele historii „z życia wziętych”, po prostu do poczytania.
- Podstawowe informacje dotyczące pierwszej pomocy u maluszka możecie znaleźć w książce Izabeli Dembińskiej „Pierwsze chwile z noworodkiem” (polecanej powyżej). W sprzedaży jest też książka poświęcona wyłącznie pierwszej pomocy pt. „Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt”. Znajdziecie w niej przejrzyście omówione różne niepomyślne scenariusze, które niestety mogą przydarzyć się dziecku. Choć nie jest to must-have, to myślę, że warto mieć ją pod ręką na półce w razie (tfu! tfu!) potrzeby. Podstawowe zasady pierwszej pomocy w sytuacjach bardzo kryzysowych i tak trzeba mieć opanowane i zapamiętane w głowie.
- Jeśli zabraknie Wam inwencji twórczej, jeśli chodzi o nowe zabawy dla żądnego wrażeń berbecia, to książka „Gry i zabawy dla dzieci” autorstwa Małgorzaty Cieślak jest prawdziwą skarbnicą pomysłów. Są w niej propozycje zabaw dla niemowlaka z podziałem na wiek (w miesiącach), ale znajdzie się też coś dla 2-3 latka. Znaczna większość zabaw wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, które wszyscy mamy w domu. Nieraz frajda z takiej zabawy potrafi być większa niż przy użyciu drogich, markowych zabawek.
E-book „Wyprawka od A do Z”
Nie zapomnijcie też oczywiście o moim e-booku poświęconym przede wszystkim wyprawce dla maluszka, dostępnym w zakładce Wyprawka od A do Z!