Monitorowanie wagi dziecka

Monitorowanie wagi dziecka

Noworodek szybko przybiera na wadze (nawet 30 g dziennie!), z czasem te przyrosty nieco maleją. Orientacyjnie przyjmuje się, że dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową po 6 miesiącach, a po roku ją potroić. O tym, kiedy najlepiej ważyć maluszka i jak się do tego przygotować przeczytajcie poniżej.


Regularne ważenie niemowlaka pozwala upewnić się, że maluszek prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli chcecie ważyć niemowlaka w warunkach domowych, to musicie zaopatrzyć się w specjalną wagę niemowlęcą. Zwykła waga dla dorosłych jest zbyt niedokładna, żeby można było na niej precyzyjnie zważyć maluszka — a w przypadku ważenia niemowlaka precyzja jest bardzo ważna. Dziecko najlepiej ważyć przed samą kąpielą, oczywiście bez ubranka i pieluszki, bo pełna pieluszka starszego niemowlaka potrafi ważyć nawet kilkaset gramów! Na wadze połóżcie pieluszkę tetrową, żeby było higienicznie i ciepło. Ważne, żeby nie przywiązywać zbyt dużej (nomen omen) wagi do jednorazowego pomiaru. Głodny maluszek, który dopiero co się wysikał, będzie ważył co najmniej kilkadziesiąt gramów mniej niż najedzony i z pełnym pęcherzem. Liczy się tendencja w kilku pomiarach na przestrzeni kilku tygodni. Dlatego też nie ma potrzeby ważyć niemowlaka przed każdą kąpielą, a w zupełności wystarczające jest robienie tego raz na tydzień lub rzadziej.


Wagę maluszka notujcie wraz z datą, żeby móc śledzić jak stopniowo się zwiększa. Możecie do tego oczywiście wykorzystać zwykły notes, ale bardzo polecam Wam mój arkusz Google Sheet (KLIK).

Arkusz udostępniony na moim koncie Google jest zablokowany do edycji. Aby z niego korzystać, skopiujcie go na swoje konto Google wybierając Plik->Utwórz kopię. Po skopiowaniu możecie już edytować plik i uzupełniać dane Waszego dziecka. Dane wpisujcie do dwóch pierwszych kolumn tabeli (data pomiaru oraz waga). W trzeciej kolumnie arkusz wyliczy Wam dokładny wiek Waszego dziecka w chwili ważenia, a w czwartej — dzienny przyrost wagi od ostatniego pomiaru. Pojawi się też oczywiście odpowiedni punkt na wykresie. Dodatkowo, na marginesie obok arkusza znajdziecie przydatne linki dotyczące ważenia dziecka i tzw. siatek centylowych, na których możecie sprawdzić, czy waga maluszka mieści się w normach. Te linki wklejam też poniżej dla Waszej wygody:


Na koniec — pamiętajcie, że posiadanie wagi niemowlęcej to nie obowiązek, a ważenie dziecka w czasie kontrolnych wizyt lekarskich (a w pierwszych miesiącach są one częstsze m.in. z racji szczepień ochronnych) jest wystarczające. Jeśli jednak chcecie mieć na bieżąco 100% pewność, że Wasz maluszek jest w świetnej formie, to posiadanie w domu wagi jest dobrym pomysłem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.