Grafik karmienia i przewijania maluszka
Na początku przygody z karmieniem piersią warto notować czas i długość karmienia, a także informacje o zmianach pieluszki. Pozwala to lepiej zrozumieć potrzeby maluszka i wypracować pewien rytm. Aby ułatwić Wam to zadanie, stworzyłam specjalny grafik do wypełniania (do pobrania za darmo!). Dzięki niemu będziecie mogły wygodnie zapisywać wszystkie niezbędne informacje.
Pewnie większość z Was wie, że karmienie piersią powinno odbywać się na żądanie dziecka. W praktyce na początku wypada ono zwykle co 1,5‐2 godziny w ciągu dnia, ale oczywiście maluszek może wyrazić zainteresowanie jedzeniem częściej lub nieco rzadziej. Warto przyglądać się również temu, jak często i z jaką zawartością zmieniamy pieluszkę dziecka, żeby mieć pewność, że jego organizm działa prawidłowo. Koniecznie zapiszcie lub wydrukujcie wskaźniki skutecznego karmienia piersią dostępne na blogu Hafiji (KLIK), aby wiedzieć w jakich widełkach mieści się prawidłowy „rytm” funkcjonowania zdrowego niemowlaka. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, pokazując odnotowane pory karmienia i przewijania z ostatnich dni.
W sprzedaży istnieje kilka przydatnych książeczek-notesów, które ułatwiają notowanie pór karmienia, przewijania i aktywności maluszka. Jeśli nie chcecie jednak przeznaczać dodatkowych funduszy na ten cel, polecam Wam przygotowany przeze mnie grafik (KLIK). Poniżej screenshot z przykładowym wypełnieniem grafiku:
W kolumnie „Czas” wpiszcie godzinę rozpoczęcia karmienia lub zmiany pieluszki. Z kolei w kolumnach „Lewa pierś” / „Prawa pierś” możecie odnotować długość karmienia w minutach. Jeśli karmicie naraz z dwóch piersi (jedna po drugiej), to długość karmienia z nich możecie wpisać w tym samym wierszu, zaznaczając np. w nawiasach „(1)” i „(2)” w kolumnach „Lewa pierś” / „Prawa pierś”, zgodnie z tym, w jakiej kolejności karmiłyście. Pamiętajcie, żeby podawać dziecku piersi na zmianę! Nie powinno się karmić głównie z jednej piersi, bo wtedy hamuje się laktację w drugiej i ryzykuje powstawanie zastojów.
Grafik najlepiej wydrukować dwustronnie na jednej kartce i złożyć w mini-książeczkę, która posłuży Wam cały tydzień. W opcjach drukowania dwustronnego, jeśli macie taką możliwość, wybierzcie opcję “oprawa wzdłuż krótkiej krawędzi”, żeby grafik wydrukował się poprawnie (a nie do góry nogami).
Ja korzystałam korzystałam z podobnego arkusza przez pierwsze 2-3 miesiące życia mojego synka. Pamiętam, że bardzo pomógł mi w poznaniu potrzeb i zrozumieniu tego, jak „działa” jego organizm. Mam nadzieję, że Wam również się przyda!